Finanční úspory

Dnešní svět chce vytvářet stále více a více v kratším a kratším čase. Současné finanční tlaky na snižování nákladů na výrobce jsou enormní. To v některých firmách bohužel vede k redukci nákladů na výzkumu a vývoj a v některých případech k jeho úplnému zrušení a přechod na čistě výrobní program podle dodané dokumentace.
 
Na druhou stranu moderní firmy vědí, že snižování nákladů v krátkodobém horizontu firmě sice okamžitě pomůže, ale může být naopak likvidační z dlouhodobého hlediska – v boji s konkurencí. Klíčem k dlouhodobému úspěchu jsou inovativní, robustní a cenově výhodné produkty. Právě ty, které vybočují z řady, konkurence na ně nedokáže rychle reagovat, a které se dlouhodobě drží na špici a vytvářejí tak trend v daném oboru.
 
Výzkum renomované agentury Aberdeen Group, která se systematicky věnuje zvyšování výkonnosti průmyslových podniků, ukázal, že nejlepší firmy v oboru využívající simulace v raném stadiu vývoje výrobku jsou schopné docílit požadovaných obratů, ceny, kvality a času uvedení na trh u více než 86 % produktů. Přitom nejlepší výrobci jsou schopni s využitím simulací dodat produkt na trh v průměru o 158 dní dříve a o 1,9 mil USD nižšími náklady než ostatní výrobci. U jednodušších výrobků v průměru o 21 dní dříve a o 21 tis. USD nižšími náklady.
 
Jak tedy dosáhnout snížení nákladů a zároveň mít časové a finanční zdroje pro vývoj inovativních produktů, které splňují odpovídající bezpečnost, spolehlivost a standard kvality? Řešením je Vývoj produktu pomocí simulací (Simulation Driven Product Development). Díky tomuto přístupu mohou inženýři porovnávat jednotlivé varianty, vylepšovat návrhy a vlastnosti výrobku velice rychle a levně již v rané fázi vývoje, kdy se o konceptu výrobku teprve začíná mluvit. Inovace se pak v tomto virtuálním světě přirozeně vyskytuje, protože dramatické zvýšení efektivnosti tohoto přístupu dává konstrukčním týmům svobodu, kterou potřebují, aby dokázali kreativně prozkoumávat nové nápady a využívat naplno své technické dovednosti a vynalézavosti.
 
Vynikajícím příkladem nákladově efektivní inovace (Cost Effective Innovation) je článek od firmy Dyson, kde inženýři popisují, jak se vyvinula jejich technologie „Dyson Air MultiplierTM“ – jedinečného bezlopatkového ventilátoru. Vzduch, který je nasáván do přístroje, se urychluje malou štěrbinou a je směřován přes profil lopatky. Aby bylo dosaženo maximálního průtoku, inženýři použili simulaci proudění tekutin CFD a řešili více než 10 různých designů za den. To znamenalo obrovskou úsporu času v kontrastu se dvěma týdny, které jim dříve trvalo otestovat jediný design při použití fyzického prototypu. Právě díky nárůstu této efektivity pak mohli testovat více než 200 různých designů, tedy asi 10x více než dříve.

Obrazky/23.png
Inženýr společnosti Dyson představuje
tvar nově vyvinuté trubice ventilátoru

Stejný přístup redukce nákladů ukazují i inženýři z firmy Gamma Point. Při návrhu vytlačovací hlavice dosáhli zrovnoměrnění rychlostního profilu vycházejícího z hlavice v mnohem kratším čase a to z dřívějších týdnů na pouhých několik hodin. Roční úspora nákladů dosáhla stovky tisíc dolarů, což zajistilo okamžitou návratnost investice do programů.
 
V případě společnosti Dynamic Structures se dočteme o úspoře až 5 mil. dolarů na nákladech na výrobu nejvýkonnějšího optického teleskopu na Zemi, který bude dostavěn v roce 2018 a výzkumníci ze společnosti FluidDA díky návrhu inovativní metody simulace, očekávají možnost zkrátit dobu vývoje léčiv a ušetřit tak stovky mil. dolarů.